Strona główna
  
O Inicjatywie Młodzieżowej
   Galeria zdjęć
   Kontakt
  
Wspierają nas
   Przydatne linki
   Projekt "Młodzież z klimatem"

               [Rozmiar: 32932 bajtów]


[Rozmiar: 40047 bajtów]

[Rozmiar: 40047 bajtów][Rozmiar: 101683 bajtów][Rozmiar: 32932 bajtów][Rozmiar: 13569 bajtów] Projekt "Młodzież z klimatem" realizowany jest przy wsparciu finansowanym Komisji Europejskiej

[Rozmiar: 22355 bajtów] [Rozmiar: 22355 bajtów]
Pod honorowym Patronatem Starosty Powiatu Ostrowieckiego Zdzisława Kałamagi
oraz Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Wilczyńskiego


Akcja informacyjno - edukacyjna "Elektrorecykling"Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym nakłada na każdego użytkownika sprzętu obowązek przekazania starych urządzeń firmom do tego uprawnionym (rejestr w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska). W myśl tej ustawy odpady elektryczne i elektroniczne nie mogą trafiać do strumienia odpadów komunalnych i muszą być zbierane selektywnie.

Dlaczego tak ważne jest selektywne zbieranie i przetwarzanie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego?

Zużyte urządzenia - z pozoru nieszkodliwe - zawieraja wiele substancji niebezpiecznych, które degraduja środowisko, powodując efekt cieplarniany, a przede wszystkim mają bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi. Zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne zawierają duże ilości takich substancji niebezpiecznych jak:
- ołów (monitory, baterie),
- rtęć (termostaty, przełączniki),
- kadm (płytki drukowane),
- chrom,
- beryl (plastik, kable),
- freon (układ chłodniczy, obudowa).

Niewłaściwe zagospodarowanie tego typu odpadów może spowodować, że zawarte w nich substancje niebezpieczne zaczną przedostawać się do gleby, wód gruntowych i powietrza, stanowiąc zagrożenie dla środowiska. Zgodnie z nowymi przepisami, kto nie dostosuje się do zapisów ustawy będzie podlegał karze grzywny. W myśl ustawy selektywnemu zbieraniu podlegają następujące urządzenia:
- wielkogabarytowy sprzęt gospodarstwa domowego ( lodówki, zamrażarki, pralki),
- telewizory i monitory,
- małogabarytowe urządzenia AGD (np. tostery, roboty kuchenne),
- narzędzia, zabawki,
- świetlówki, lampy wykładowcze,
- sprzęt komputerowy i audiowizualny.

Inicjatywa Młodzieżowa oraz Firma Remondis zaproponowali mieszkańcom osiedla Stawki nowe rozwiązania w zakresie odbioru zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zgodnie z przepisami i w sposób bezpieczny. Tydzień przed "Piknikiem z klimatem" na osiedlu odbyła się akcja informacyjno - edukacyjna z zakresu elektrorecyklingu a firma Remondis podczas imprezy przeprowadzi zbiórkę zużytego sprzętu RTV i AGD.

Kolejne zbiórki zaplanowano już jesienią.

Akcja informacyjno - edukacyjna "Elektrorecykling" odbywa się w ramach realizowanego przez Inicjatywę Młodzieżową projektu "Młodzież z klimatem" przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu "Młodzież w działaniu".

 
Copyright  2012 Inicjatywa Młodzieżowa w Ostrowcu Świętokrzyskim by. Dawid Prokop, Krystian Przysiwek