Strona główna
  
O Inicjatywie Młodzieżowej
   Galeria zdjęć
   Kontakt
  
Wspierają nas
   Przydatne linki
   Projekt "Młodzież z klimatem"

               [Rozmiar: 32932 bajtów][Rozmiar: 40047 bajtów]

[Rozmiar: 40047 bajtów][Rozmiar: 101683 bajtów][Rozmiar: 32932 bajtów][Rozmiar: 13569 bajtów] Projekt "Młodzież z klimatem" realizowany jest przy wsparciu finansowanym Komisji Europejskiej

[Rozmiar: 22355 bajtów] [Rozmiar: 22355 bajtów]
Pod honorowym Patronatem Starosty Powiatu Ostrowieckiego Zdzisława Kałamagi
oraz Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Wilczyńskiego


Inicjatywa Młodzieżowa na ogólnopolskich obchodach Dni Ziemi24 czerwca młodzież w ramach projektu "Młodzież z klimatem" wzięła udział w ogólnopolskich obchodach DNI ZIEMI, które odbywały się w Warszawie na Polu Mokotowskim.

Dzień Ziemi to największa w Warszawie oraz w kraju impreza plenerowa o charakterze ekologiczno-edukacyjnym. Od wielu lat patronują jej Premier RP, Minister Środowiska, Wojewoda Mazowiecki oraz Prezydent m.st. Warszawy. W tym roku imprezę zorganizowano pod hasłem: "Dobra energia dla wszystkich".

Podczas obchodów Dni Ziemi odbyły się liczne sesje naukowe, skierowane do szerokiego grona odbiorców w tym do przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych, pracowników parków narodowych i krajobrazowych, studentów, nauczycieli a także młodzieży. Dzień Ziemi był dla wielu osób, odwiedzających Pole Mokotowskie w tym dniu, okazją do zdobycia rzetelnej wiedzy na tematy związane z ekologią, mądrej i ciekawej zabawy oraz spotkania ludzi o podobnych zainteresowaniach. Podczas festynu, uczestnicy zostali poinformowani o najnowszych krajowych i międzynarodowych działaniach na rzecz zrównoważonej energii. Organizatorzy położyli szczególny nacisk na wyjaśnienie społeczeństwu, że każdy z nas na poziomie lokalnym, w tym również we własnym gospodarstwie domowym i środowisku pracy, może przyczynić się do ograniczenia zużycia energii, materiałów i surowców.

Dzień Ziemi jest wydarzeniem na skalę ogólnokrajową i każdego roku skupia uwagę coraz większej liczby uczestników, którym bliska jest tematyka ochrony środowiska. Impreza ta ze względu na swój masowy wymiar jest skutecznym nośnikiem idei propagowania inicjatyw proekologicznych i zrównoważonego rozwoju.

Dzień Ziemi obchodzony jest na świecie od 1970 roku, kiedy to Zgromadzenie Generalne ONZ ogłosiło 22 kwietnia Światowym Dniem Ziemi. Święto to było reakcją ludzi na niekorzystne zmiany zachodzące w środowisku przyrodniczym. Już pod koniec lat 60 w USA stopniowo dojrzewała świadomość degradacji środowiska naturalnego. Pierwsze hasła ekologiczne pojawiły się w miasteczkach akademickich podczas pamiętnych dyskusji i manifestacji w 1968 r. Spotykały się one jednak jeszcze z bardzo małym oddźwiękiem, a wręcz niezrozumieniem polityków i biznesmenów.

Pierwsze obchody Dnia Ziemi były spontaniczne, a do ich organizacji wykorzystywano najprostsze, dostępne środki przekazu. Początkowo Dzień Ziemi organizowano przede wszystkim tam gdzie miały miejsce szczególnie katastroficzne w skutkach wydarzenia, co podkreślało interwencyjny charakter tego święta. Ale prawdziwy przełom w świadomości społecznej dokonał się dopiero po katastrofie w Czarnobylu. Wiosną 1986 roku ludzie zrozumieli, że tak naprawdę nie ma bezpiecznego miejsca na Ziemi, że Ziemia jest jedną, wielką "globalną wioską" i w 1990 roku Dzień Ziemi świętowano już na całym świecie. Wtedy też postanowiono stworzyć biuro koordynacyjne, które zrzeszałoby jak najwięcej organizacji ekologicznych z całego świata. W lipcu 1990 roku pod przewodnictwem Nigel Seal i Patricka Deakina powołano Międzynarodowe Biuro Koordynacyjne Dnia Ziemi, w którego skład weszły organizacje ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady i Kolumbii.

W Polsce po raz pierwszy obchodzony był w 1990 roku, tak więc wtym roku w naszym kraju będziemy je obchodzić po raz 22. Od 1998 roku organizatorzy Dnia Ziemi wchodzą w skład sieci Earth Day Network z siedzibą w Waszyngtonie. Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej od 1992 roku współorganizuje obchody Dnia Ziemi w Warszawie oraz uczestniczy w pracach sieci Earth Day Network. W chwili obecnej w pracach sieci uczestniczą 184 państwa, które corocznie w swoich krajach organizują obchody Dnia Ziemi.

W Warszawie młodzież odbyła szereg spotkań z przedstawicielami największych organizacji i instytucji ekologicznych działających na terenie naszego kraju. Inicjatywa Młodzieżowa spotkała się z Prezesem Fundacji Nasza Ziemia - Panią Mirą Stanisławską Meysztowicz oraz Jarosławem Kasprzykiem z Klubu Gaja. Młodzież reprezentowała nasze miasto w wielu konkursach i akcjach, które odbywały się podczas trwania imprezy. Pozyskano wiele materiałów edukacyjnych które zostaną przekazane do szkół i przedszkoli oraz posłużą za nagrody podczas organizowanych konkursów. Przywiezione pomoce dydaktyczne będą też przekazywane mieszkańcom podczas imprez plenerowych - pikników edukacyjno - ekologicznych.

 
Copyright  2012 Inicjatywa Młodzieżowa w Ostrowcu Świętokrzyskim by. Dawid Prokop, Krystian Przysiwek